Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Az alvászavar lehetséges okai és kezelése

Az alvászavar lehetséges okai és kezelése

Szinte hihetetlen, de a felnőtt lakosság nagyjából fele küszködik alvászavarral. Vannak, akik akármilyen fáradtak, akkor is nehezen alszanak el, és vannak akik többször is felkelnek az éjszaka közepén. Szélsőséges esetben pedig ennek a két lehetőségnek a kombinációja is fennállhat. 

Mi lehet ennek az oka?

Rossz szokások, esetleg lelki, vagy testi bajok állhatnak a háttérben? A jó hír az, hogy bármi is váltsa ki az alvászavart, akad rá gyógyír!

Vegyük sorra az 5 leggyakrabban előforduló okot és a rajtuk segítő megoldásokat.

Kevés mozgás

Főként az ülőmunkát végzők vannak kitéve a mozgásszegény életmód veszélyének, de vannak kivételek is, amikor a napi jövés-menés is kevés mozgásnak bizonyul. Érdemes célzottan beiktatni napi, de legalább heti 2-3 alkalom testgyakorlatot. Az izomfejlesztő és kardiómozgások a szakemberek szerint elengedhetetlen része kell, hogy legyenek az életünknek.

Helytelen étkezés

Sokszor és sok helyen olvashatunk a helytelen étkezés negatív hatásairól. A rossz alvás tekintetében főleg a táplálkozás hogyanja a befolyásoló tényező, ezért mi most erre fogunk kitérni. Fontos azonban megemlíteni előtte, hogy minden ember más. Más szokásokkal, életmóddal, testi adottságokkal rendelkezünk, ezért ha megtehetjük, akkor forduljunk táplálkozási szakértőhöz, aki egyénre szabott tanácsokkal láthat el minket! 

Ha nincs erre lehetőségünk, akkor tartsuk be a napi ötszöri étkezés szabályát: reggel, délelőtt, délben, délután és este. Soha ne együk túl magunkat, este már kerüljük a zsíros és nehéz ételek fogyasztását, továbbá úgy időzítsünk, hogy lefekvés előtt egy órával már ne együnk semmit! Ha ezeket az alapszabályokat betartjuk, akkor nem csak az alvásunk lehet jobb, de a testsúlyunkat is kordában tarthatjuk.  

Stresszes életmód

A hosszan tartó, kezeletlen, stresszes életmód komoly egészségügyi veszélyforrás. Akár a munkánk, akár a magánéletünk a ludas benne, megtalálhatjuk a nekünk legmegfelelőbb praktikát ellene. 

Pihenjünk többet, kapcsoljunk ki! Ezt megtehetjük akár egy wellness szállodában, heti 1-2 rövid sétával a szabadban, az otthonunkban egy kellemes fürdővel és illóolajokkal, vagy egy szórakoztató könyvet olvasva. A lényeg, hogy űzzük el a kellemetlen gondolatokat és érezzük jól magunkat! 

A legeredményesebb megoldás a stresszkezelésre, ha egyszerűen megszüntetjük, vagy csökkenjük a stressz forrását. Persze ez nem minden esetben kivitelezhető, de törekednünk kell arra, hogy a lehető legjobbat biztosítsuk magunknak. Beszéljünk szakemberrel, ha nem látjuk a kiutat a problémánkból!

Rossz szokások

Több rossz szokás is az utunkat állhatja abban, hogy kialudjuk magunkat. Ilyen például, ha a hálószobát nem csak alvásra használjuk. Jobban tesszük, ha leszokunk arról, hogy az ágyból fekve tévézzünk, ott nyomkodjuk a telefonunkat, vagy akár ott dolgozunk. Minden egyéb tevékenységünknek legyen meg a saját helye, így nem zavarjuk össze a belső ritmusunkat, és amikor eljön az ideje, akkor csak az alvással foglalkozhatunk az ágyban.

Legyen mindig sötét és csend a hálószobában. Ha nem egyedül élünk, akkor megoldás lehet egy füldugó használata is. Az is pozitívan hathat ránk, ha mindig ugyanabban az időben fekszünk le aludni és nem zavarjuk meg a rutinunkat. 

Nyugtalan láb szindróma

A nyugtalan láb szindróma sokak számára ismeretlen lehet, azonban akiknek ez áll az alvászavaruk hátterében, azoknak nagyon sok szenvedést okozhat. 

Akik ebben a betegségben szenvednek, azok nehezen írják le a tüneteket, de körülbelül úgy fogalmaznak, hogy közvetlenül lefekvéskor kellemetlen, bizsergő érzést éreznek a lábaikban, ami miatt muszáj mozgatni őket. Rosszabb esetben a tünetek komolyabbak lehetnek és a karokra is kihatnak, illetve nappal is jelentkezhetnek, vagy az éjszaka közepén is felébredhetnek rájuk.

A háttérben itt is meghúzódhat a mozgáshiány, de sajnos öröklött is lehet. Akkor kezelhető a legegyszerűbben, ha a vashiány a kiváltó ok. Ilyenkor egy egyszerű kivizsgálást követően többféle vaspótló készítmény is megoldást nyújthat. A kivizsgálás a nyugtalan láb szindróma esetében amúgy is erősen ajánlott, mert olyan betegségek is okozói lehetnek, mint például a  szklerózis multiplex, a Parkinson-kór, a reumatoid arthritis vagy a cukorbetegség.    

 

Ha segítségre lenne szüksége, vagy kérdése lenne a témával kapcsolatban, akkor Dr. Majoros Anita gyógyszerészünk válaszol minden beérkező kérdésre.

Írjon nekünk az info@gondviselespatika.hu e-mail címre.