Fogíny problémák
A fogíny gyulladása általában a nem megfelelő szájhigiénia következménye. Az íny megduzzadásával, vérzésével és legrosszabb esetben a fog elvesztésével járhat. A baktériumok és a lepedékek helyes eltávolításával megelőzhető a probléma, és ajánlott különböző gyógynövényes, például zsályát, allantoint tartalmazó fogkrémet használni. Mivel ilyenkor a fogíny érzékenyebb is a megszokottnál, ezért érdemes lecserélni a fogkefénket is egy puhább sörtéjűre.
Érzékeny fogak
Igen kellemetlen lehet ha fogunk érzékeny a hidegre és a melegre, de még egy nagyobb levegővétel is fájdalmas lehet, ha ínysorvadás áll a háttérben. Amikor az ínyünk visszahúzódik, akkor a szabadon álló fognyakra érdemes az úgynevezett szenzitív jelzéssel ellátott, kímélő fogkrémet alkalmazni.
Fogszuvasodás
A fluorid tartalmú fogkrémek kiválóan alkalmasak a fogszuvasodás megelőzésére. A fluorid megerősíti a fogzománcot, így megvédi fogainkat a baktériumoktól. Használatát azonban nem szabad túlzásba vinni, érdemes másik, fluoridmentes fogkrémmel felváltva alkalmazni.
Fogkő
A túlzott fogkő kialakulás sajnos genetikai adottság is lehet, de jobb esetben elég ha csak odafigyelünk a szájhigiéniánk rendben tartására. A lerakódások nagyon gyorsan elmeszesedhetnek, ami az előszobája lehet a különböző fog és ínybetegségek kialakulásának, és nem mellesleg rossz szájszagot is eredményeznek. A megelőzés érdekében ajánlott cink tartalmú fogkrémet használni és elektromos fogkefére váltani.
Fehér fogak
Az elszíneződött, sárgás fogakkal sokak nagy harcot vívnak, főleg a dohányosok problémája ez, de erre is szintén lehet genetikai hajlamosság is. Ha fehérebb fogakat szeretnénk, akkor az úgynevezett szemcsés fogkrémeket kell keresnünk az áruházak polcain. Ezek általában nátrium bikarbonátot tartalmaznak, amik oxidálják a sárgás elszíneződésért felelős vegyületeket.
+1 tipp: Hogyan mossunk fogat?
A fogorvosoknál gyakran ez a kérdés is elhangzik, ezért erről a témáról is érdemes említést tenni.
A legideálisabb az lenne, ha minden étkezés után megmosnánk a fogainkat, de tudjuk, hogy ez a rohanó világunkban nem mindenki számára kivitelezhető megoldás. A napi minimum két, reggeli és esti fogmosás azonban elengedhetetlen. Ha nem időzítővel ellátott elektromos fogkefét használunk, akkor jobb ha inkább mérjük az időt, és betartjuk a legalább 3 perces fogmosási időt.
Ha segítségre lenne szüksége, vagy kérdése lenne a témával kapcsolatban, akkor Dr. Majoros Anita gyógyszerészünk válaszol minden beérkező kérdésre. Írjon nekünk az info@gondviselespatika.hu e-mail címre.