Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák / Termékek

Szellőztessünk télen is!

Szellőztessünk télen is!

Télen ritkábban nyitunk ablakot a hideg miatt, pedig ebben az időszakban is nagyon fontos a friss levegő! 

Miért is fontos télen is a szellőztetés? 

Összegyűjtöttük az öt legfontosabb tudnivalót a téli szellőztetés fontosságával kapcsolatban.

Az év legnagyobb részében magunktól is kinyitjuk az ablakokat, hogy átszellőztessük a lakást. Tavasszal szívesen engedjük be a virágok illatát, nyáron kereszthuzattal igyekszünk hűteni a lakást és magunkat is, ősszel pedig szeretjük hallgatni a lehulló levelek hangját.

Télen azonban hajlamosak vagyunk erről megfeledkezni, leginkább a hidegre fogva a szellőztetés elhagyását. Pedig télen ugyanolyan fontos, ha nem fontosabb, hogy rendszeresen szellőztessük az otthonunkat.

Nyílászárók minősége

Régebben az ablakok és ajtók nem zártak tökéletesen. Minimális levegőmozgás mindig volt, így a szellőztetés úgymond magától megoldotta a folyamatos levegőcserét. 

A házak és lakások korszerűsítése miatt azonban sem a falak hőszigetelése, sem pedig az új típusú, modern, műanyag nyílászárók nem engedik, hogy a friss levegő bejusson az élettérbe vagy a felmelegített levegő kiszökjön a lakásból. Ezért naponta legalább 10 percig érdemes szellőztetni, hogy a lakásban rekedt, állott, elhasználódott levegő kicserélődhessen. Ez jó hatással lesz a koncentrációnkra is.

 

Túl száraz levegő

Ahogy a fűtési szezon elkezdődik a levegő páratartalma is csökken. Leginkább a panellakásokban jellemző ez a probléma. Ilyenkor a folyamatos száraz levegő miatt könnyen kiszárad a nyálkahártyánk, ami gyakori orrvérzéshez és légúti megbetegedésekhez vezethet. Ugyanis a kiszáradt nyálkahártya repedéseibe könnyebben bejutnak a kórokozók.

Érdemes ilyenkor hidratálni a nyálkahártyát erre alkalmas krémekkel, de napi néhány perc szellőztetéssel is könnyebben segíthetünk ezen a problémán.

Túl sok pára

Az előzőekkel ellentétben vannak olyan otthonok, ahol túl párás a levegő. A pára kicsapódása gyakran okoz penészedést, ami további gondokat okoz az egészségünkben. Nemcsak légúti megbetegedésekhez vezethet, allergiás reakciókat is kiválthat a penész, nem is beszélve az otthonunkban terjengő dohos szagtól. 

Az ilyen otthonokban lehetőség szerint kerüljük el a benti teregetést is, hiszen ez csak tovább növeli az életér páratartalmát. Napi néhány perc szellőztetéssel könnyebben elkerülhetjük a túlzott párásodást. A főzés közben keletkezett pára ellen pedig használjunk gyakrabban fedőt.

Influenza időszak

A téli hónapokban rengeteg betegség üti fel a fejét, amiket könnyebben elkerülhetünk, ha gyakrabban szellőztetünk. Influenzás időszakban érdemes naponta többször rövid időre szellőztetni, hogy minél gyakrabban cserélődhessen az otthonunk levegője.

Ha a családban beteg is van, próbáljuk meg elkülöníteni és odafigyelni a megfelelő levegő cseréjére az egész lakásban. Ezzel csökkentjük a betegségek és fertőzések kialakulásának esélyét.

 

Minőségi alvás

A friss levegő nemcsak az egészségünk megőrzése miatt fontos, de segít a megfelelő minőségű alvásban is. Lefekvés előtt nyissuk ki néhány percre az ablakokat, hogy felfrissüljön a szoba levegője és néhány fokkal lehűljön.

A túl meleg szobában nem tudunk megfelelően aludni ezért alkalmasabb egy hűvösebb, frissebb levegőjű szobában tölteni az éjszakát.

Az egészségünk megőrzése kiemelten fontos, ezzel a néhány ötlettel pedig erőfeszítés nélkül óvhatjuk meg szervezetünket a téli megbetegedésektől.